Cafe,Fırın ve Restorant

CAFE & FIRIN & RESTORAN İLAÇLAMA

Restoranlar sunduğu hizmet ile insanların yaşamının önemli bir yerini kaplar. Özellikle çalışan insanların öğle arası yemeklerini restoranlarda yediğini düşünürsek restoranların sayısının her geçen gün artması daha kolay anlaşılabilir. Restoranarda bulunan gıdalar insanlara olduğu kadar kemirgenler ve haşereler için de besleyicidir ki haşerelerin bir çok hastalığı taşıdığı ve insanlara bulaştırdığı bilinmektedir. Haşereleri restoranlarda görmemek için

Restoranlar ev ortamından daha fazla gıdayı barındırır ki bu da bir evden daha fazla haşerenin burada olması anlamına geldiği gibi uygulama sırasında daha da dikkatli olmak gerekmektedir. Restoranlara gıdalar daha çok koli, kasalar, paletler, poşetler gibi hamam böceklerinin rahatlıkla saklanabileceği ve yumurtlayabileceği malzemelerle gelir ve gider. Bu süreçte gözden kaçan bir hamam böceği yumurtası ve ya ergini istilayı başlatabilir.

Restoranlar insanların hayatında çok önemli bir yer kaplar. Otellerdeki restoranlardan mahalledeki pideci-kebapçılara kadar sürekli yemekler pişmekte ve artık maddeler çıkmaktadır. Bu durum hamam böceği, karınca, sinek, fare gibi bir çok canlıyı restoranlara çekmektedir. Bunun önüne geçmek için bu haşerelerin kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bu şekilde bu hayvanların vektörlüğünü yaptığı kolera, veba tifo, gibi pek çok hastalıktan korunmuş olunur.

Cafe , fırın ,  restoran , yemekhane gibi yerler günlük hayatımızda uğradığımız yerlerden ve bu yerlerdeki gıdaların ve ya içeceklerin tadını evde yakalamamız oldukça zor. Bu sebepten dolayı genellikle cafe ve

restoran gibi yerlere sıkça uğruyoruz. Bununla birlikte cafeler ve restoranlarda evdekinden daha fazla gıda ve atık madde bulunmaktadır. Bu nedenle de fareler ve hamam böcekleri bu mekanlarda normal bir evden daha fazla bulunurlar. Hamam böceği ve farenin cafelerde olmaması için cafelerde biyosidal uygulaması yapılmalıdır. Bu işlem sırasında fare uygulaması, jel uygulaması ve bariyer uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulamalar kokusuz ve renksiz olduğu için işletme açıkken bile uygulanır.

  1. GEL YÖNTEMİ

Lara İlaçlama olarak Gel yöntemi mutfak dolaplarının menteşe boşluklarına, dolap ile duvar arasına, çatlaklara, lavabo su taşma deliklerine, süpürgeliklere uygulanır. 6 aya kadar koruyucu etkisini korumaktadır.Özellikle mutfak dolapları menteşelerine uygulanır böylece tabak, çanak, bıçak, çatal gibi gıda ile direkt temas halindeki malzemelere kontaminasyon (bulaşma) engellenmiş olur. Böylece de bir daha bütün bulaşıklar bir daha yıkanmamış olur.

  1. BARİYER YÖNTEMİ (ŞERİT YÖNTEMİ)  :

Ev içerisindeki koridor, oda, mutfak ve tuvaletlerin köşe bentlerinde ve kapı pervazlarında mekanik el pompası ile ilaçlama uygulaması yapılır. Uygulamalar sırasın da duvar ve dolap aralarına, çatlaklara, boşluklara da uygulama yapılır. Bu bölgeler haşerelerin saklandıkları, yuvalandıkları ve dinlendikleri bölgelerdir. Bu bölgelere yaptığımız uygulamalar sonucu haşereler üzerlerine gelen ilacın flushing out etkisi sonucu ortaya çıkacak ve hızlıca öleceklerdir.

  1. FARE İLAÇLAMA

İşletmelerde fare uygulaması canlı yakalama istasyonu denen özel ekipmanlarla yapılır. Böylece açık alanda fare zehri bırakılmaz. Sadece açık olarak yem tuvaletlere atılır ve sifon çekilir.